Wydawca treści
Gospodarka łowiecka
Pierwotnym zadaniem łowiectwa było zdobywanie pożywienia. W skutek rozwoju cywilizacyjnego łowy przestały pełnić tę funkcję. Obecnie głównym zadaniem jest ochrona i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych, a także kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny. Człowiek w znacznym stopniu zmienił środowisko. Pierwotna wycinka lasów pod pola uprawne znacząco zmniejszyła terytoria dostępne dla zwierzyny. Nastąpiła fragmentacja siedlisk w wyniku rozbudowy sieci komunikacyjnych, co znacząco ograniczyło występowanie dużych drapieżników, które wymagają rozległych terenów. Ogromny rozwój i intensyfikacja rolnictwa stworzyła warunki do dużego wzrostu populacji zwierzyny poprzez łatwy dostęp do ogromnej ilości pożywienia.
W Polsce gospodarka łowiecka prowadzona jest na mocy ustawy z dnia 13 października 1995 roku Prawo Łowieckie (Dz.U. z 2020 r. poz. 1683). Jest to zbiór aktów prawnych regulujących szeroko pojęte łowiectwo, a więc samo polowanie i zasady jego wykonywania, gospodarkę łowiecką, ochronę przyrody i ochronę zwierząt, broń i amunicję myśliwską. Łowiectwo zdefiniowane jest tu jako element ochrony środowiska przyrodniczego i w rozumieniu ustawy oznacza ochronę zwierząt łownych i gospodarowanie ich zasobami zgodnie z zasadami racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej oraz przede wszystkim zgodnie ze zrozumieniem zasad ekologii.
Nadleśnictwo Karnieszewice należy do II Rejonu Hodowlanego RDLP w Szczecinku. Obszar całego Nadleśnictwa został podzielony na 14 obwodów łowieckich, na których gospodarkę łowiecką prowadzi 7 kół łowieckich : "Echo" Sianów, "Słonka" Koszalin, "Bekas" Koszalin, "Jeleń" Koszalin, "Dzik" Koszalin, "Dzik" Polanów oraz "Bielik" Sławno.
W ramach zagospodarowania obwodów łowieckich w celu poprawy warunków bytowania zwierzyny wprowadza się dzikie drzewa owocowe i podszyty, zakłada remizy śródpolne, uprawia poletka łowieckie, utrzymuje się wodopoje oraz szereg urządzeń łowieckich typu paśniki czy lizawki.