Asset Publisher Asset Publisher

Leśne opowieści - odcinek 12

           Przedstawiamy Państwu, ostatni już – 12 odcinek Leśnych opowieści. W filmie pokazujemy różne kolory lasu, które zarejestrowaliśmy przez cały rok spotkań z Państwem.  Mamy nadzieję, że nasze „opowieści” zachęciły Państwa do dalszego poznawania tajników przyrody, lasów oraz pracy leśników. Zapraszamy do odwiedzania karnieszewickich lasów, uczestnictwa w organizowanych przez nas wydarzeniach i bezpośredniej, konstruktywnej rozmowy o lasach.

                                                                                    pozdrawiamy z lasu

                                                                      Tadeusz Lewandowski i Małgorzata Rokicka

 

 

Wszystkie odcinki Leśnych opowieści można zobaczyć TUTAJ.


Leśne opowieści - odcinek 11

Dary lasu – zapewne niejednokrotnie każdy z nas słyszał to określenie. Co się za nim kryje? Jakie dary możemy znaleźć w lesie? Czy las to tylko drewno i grzyby?

O wielu korzyściach, tych oczywistych i wymiernych, ale również o tych mniej znanych i zauważalnych możecie Państwo posłuchać w kolejnym odcinku „Leśnych opowieści”:

 


Leśne opowieści - odcinek 10

Woda jest składnikiem ciała wszystkich żywych organizmów. Ludzie, rośliny i zwierzęta przynajmniej w połowie składają się z wody, a niektóre ze zwierząt i roślin – prawie w całości. Bez wody nie ma życia na Ziemi, jest ona idealnym rozpuszczalnikiem, dzięki czemu stanowi środowisko dla wszystkich procesów życiowych, które przebiegają w organizmach.

Jakie woda ma znaczenie dla lasu, a jakie las dla wody?

Zapraszamy na kolejny odcinek Leśnych Opowieści „Woda w lesie”:


Leśne opowieści - odcinek 9

Zapewne wielu z nas podczas spaceru lub podróży zastanawiało się, dlaczego w danym miejscu rosną pewne rośliny, których kawałek dalej brak. Co jest przyczyną, że rosną tylko sosny, a po sąsiedzku jest już las liściasty? Czy możemy dowolnie planować skład gatunkowy lasów? Czy każdy gatunek wszędzie będzie rósł w taki sam sposób?

Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w kolejnym odcinku Leśnych Opowieści zatytułowanym „Różnorodność naszych lasów”.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia:


Leśne opowieści - odcinek 8

W tym odcinku Leśnych Opowieści opowiadamy o temacie niełatwym, ale bardzo pouczającym i przepełnionym leśnym doświadczeniem – Planie Urządzenia Lasu – czyli o ważnym dokumencie, który jest podstawą pracy każdego leśnika.

Tłumaczymy dlaczego planowanie w lasach jest konieczne, aby zachować je w jak najlepszej kondycji, jednak zgodnie z potencjałem siedliska i w oparciu o potrzeby natury.

Serdecznie zapraszamy na kolejny odcinek!

Wszystkie odcinki Leśnych opowieści można zobaczyć TUTAJ.


Leśne opowieści - odcinek 7

Kontynuujemy zapowiedziany w odcinku 5 wątek ochrony przyrody. Szczegółowe informacje o tym, jakie formy ochrony przyrody występują w Nadleśnictwie Karnieszewice, znajdziecie Państwo na stronie, którą właśnie przeglądacie, w zakładce „nasza praca – ochrona przyrody”. W filmie opowiadamy o najcenniejszych obiektach przyrodniczych, które chronimy zgodnie z ustawą o ochronie przyrody i o tych fragmentach lasów, które ustawie nie podlegają, ale z uwagi na swój niepowtarzalny charakter są otoczone specjalną troską leśników.   Zapraszamy Państwa w nieznane zakątki  nadleśnictwa.

https://www.youtube.com/watch?v=500VVt-9oFQ

Wszystkie odcinki Leśnych opowieści można zobaczyć TUTAJ.

 


Leśne opowieści - odcinek 6

Tym razem opowiadamy w jaki sposób odnawiamy powierzchnie na których prowadziliśmy wycinanie drzew w ramach różnych rębni. Skąd bierzemy sadzonki? Gdzie zbieramy nasiona? Czy zawsze las sadzimy?  Odpowiedzi między innymi na te pytania  odnajdą Państwo w 6 odcinku Leśnych Opowieści. Zapraszamy do oglądnięcia:

https://www.youtube.com/watch?v=ieEVUOEcz0A


Leśne opowieści - odcinek 5

W tym odcinku opowiadamy o walorach przyrodniczych i turystycznych Nadleśnictwa Karnieszewice.

Wątek ochrony przyrody rozwiniemy przy okazji kolejnych spotkań. Teraz podpowiemy Państwu, gdzie warto wybrać się na świąteczny spacer z dala od miejskiego zgiełku. Zapraszamy na leśne, rodzinne spacery.

https://www.youtube.com/watch?v=INpYMKNn0EI


Leśne opowieści - odcinek 4

Większość drewnianych przedmiotów, które mamy w domu, jest efektem nawet kilkusetletniej historii ciężkiej pracy leśników.

Pomimo, że ścinany las chwilowo przestaje istnieć, to drewno, które zostało wytworzone, zyskuje drugie życie w naszych domach.

Jak zachować ciągłość lasów i jednocześnie cieszyć się z solidnych drewnianych mebli, czy zwykłych kartek papieru, opowiada kolejny odcinek Leśnych opowieści. 

https://youtu.be/aNKF9ncsj3Y


Leśne opowieści - odcinek 3

W trzecim odcinku Nadleśniczy Tadeusz Lewandowski opowiada o szkodach w lesie wyrządzanych przez zwierzęta. Dowiecie się Państwo, co robimy, żeby szkody zminimalizować, nie ograniczając zwierzętom dostępu do jedzenia.

Zapraszamy do oglądnięcia filmu:

https://youtu.be/hvKpespBLLI 


Leśne opowieści - odcinek 2

W tym odcinku opowiadamy o projekcie Leśnych Gospodarstw Węglowych. Dowiecie się Państwo, dlaczego realizacja tego projektu ma swój wymierny udział w ochronie klimatu. Odpowiadamy również na pytanie: dlaczego  i w jaki sposób leśnicy prowadzą przebudowy drzewostanów. Zapraszamy do oglądnięcia filmu:

https://youtu.be/m9ADBF42gv4


Leśne opowieści - odcinek 1

            O dziedzictwie kulturowym w lasach opowiada Nadleśniczy Nadleśnictwa Karnieszewice Tadeusz Lewandowski. Zachęcamy do oglądnięcia filmu zrealizowanego przez TV MAX, w którym w przystępny sposób, Nadleśniczy dzieli się z widzami praktycznymi wskazówkami „jak patrzeć, żeby zobaczyć” w lesie obiekty archeologiczne.

https://nextcloud.tkk.net.pl/s/biEbGWLkGxbGzxb