Lista aktualności Lista aktualności

Spotkanie z Radnymi Miasta Koszalin

Spotkanie z Radnymi Miasta Koszalin

Nadleśnictwo Karnieszewice rozpoczęło cykl narad z przedstawicielami miejscowych samorządów od spotkania z Radnymi Miasta Koszalin i Zarządem Dróg i Transportu w Koszalinie. Wiosną tego roku zorganizowaliśmy ogólnopolską konferencję dotyczącą gospodarowania lasami wokół miast. Było to wspaniałe spotkanie eksperckie, a dziś z ogólnopolskiego poziomu akademickiego schodzimy na poziom lokalny – praktyczny. Mamy zidentyfikowane lasy, które są istotne społecznie dla mieszkańców miasta Koszalina i chcemy o tym rozmawiać. W zeszłym roku Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych wprowadziła wytyczne (58/2022) dotyczące gospodarowania w lasach o podwyższonej funkcji społecznej. Zidentyfikowaliśmy wstępnie takie lasy wokół Koszalina, szczególnie wokół Góry Chełmskiej                                            i opracowaliśmy strategię zarządzania tymi lasami uwzględniającą m.in. unikanie zrębów zupełnych, informowanie społeczeństwa o prowadzonych pracach leśnych za pomocą aplikacji internetowej, zakładaniu buforów przy szlakach komunikacyjnych m.in. „Leśnej Piątce”, dodatkowe działania edukacyjne, seminaria i warsztaty dla uczniów szkół średnich.

Spotkanie rozpoczęło się w Sali Centrum Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Karnieszewice i tam na przygotowanej prezentacji nadleśniczy dr inż. Tomasz Kurek przedstawił planowane postępowania gospodarcze i wyjaśnił na czym będzie polegać wdrażanie tej strategii w lasach nadleśnictwa Karnieszewice. Następnie uczestnicy udali się w teren, gdzie wyjaśniano m.in. jaka jest idea zabiegów pielęgnacyjnych                                        w drzewostanach zlokalizowanych wokół miast i dlaczego, aby uzyskać odnowienie naturalne bukowe należy wykonać w nim cięcie prześwietlające.

Według opinii Radnych było to bardzo ciekawe spotkanie, gdyż wiele kwestii zostało wyjaśnionych np. przy Szpitalu Wojewódzkim to, że kadra terenowa nadleśnictwa typuje drzewa do obserwacji zdradzające pewne defekty jak: zamierająca korona czy uszkodzony pień.

Każde takie drzewo otrzymuje numer namalowany farbą, a następnie podlega szczegółowej ocenie, a wyniki tej oceny zapisywane są w karcie oceny drzewa. Leśnicy robią to m.in. raz w roku i za każdym razem po jakimś silnym wietrze ponawiają taką lustrację. – mówi Pani Dorota Szymacha odpowiedzialna w nadleśnictwie m.in. za ochronę lasu.

Tomasz Kurek dodaje - Robimy to dla bezpieczeństwa przebywających tam osób, dlatego martwi nas to, że numery te ktoś celowo zamalowuje, gdyż nasza praca traci sens. Absolutnie tak nie jest, że drzewa te chcemy wyciąć i na tym spotkaniu wyjaśniliśmy to również Radnym. Co prawda, spotkaliśmy tam wchodząc jedno drzewo, które uschło w całości i zostanie usunięta jego korona z częścią pnia, gdyż w szczególności gałęzie mogą stanowić zagrożenie dla osób poruszających się tą ścieżką. Pozostały pień przez następnych kilka lat będzie swoistym „świadkiem”, gałęzie zaś zostaną tam do naturalnego rozkładu złożone jako  materiał do rozkładu organicznego. Generalną zasadą jest, że usunięcie drzewa jest ostatecznością                           i poprzedzoną wnikliwą analizą ryzyka dla przebywających tam osób.  

Mamy nadzieję, że takie spotkania będą dobrą okazją do komunikowania się ze społeczeństwem oraz wymiany doświadczeń i będą w przyszłości kontynuowane, było bowiem niezwykle merytoryczne i treściwe - taka była konkluzja Radnej Pani Bożeny Kaczmarek.