Asset Publisher Asset Publisher

Choinkowy zakątek

Nadleśnictwo Karnieszewice, również w bieżącym roku, zaprasza mieszkańców Koszalina i okolicznych miejscowości do „Choinkowego zakątka”.

Jeśli z okazji Świąt Bożego Narodzenia planują lub dokonali Państwo zakupu choinki w doniczce, dla której po świętach nie jesteście w stanie znaleźć miejsca do posadzenia, to serdecznie zapraszamy do Nadleśnictwa Karnieszewice.

Drzewka w donicach, czyli z zakrytym systemem korzeniowym można ponownie posadzić.

W okresie poświątecznym, w pobliżu leśniczówki Koszalin przy ulicy Rodła, udostępnimy miejsce do samodzielnego posadzenia swojego drzewka. Aby wziąć udział w akcji należy dokonać wcześniejszego zgłoszenia do pana leśniczego pod numerem telefonu  +48 694 436 020 w godzinach od 7:00 do 15:00 lub mailowo pisząc na adres adam.serwa@szczecinek.lasy.gov.pl.  Po dokonaniu zgłoszenia otrzymacie Państwo indywidualny numer sektora, w którym posadzicie swoje drzewko. Jeżeli odpowiednio się nim zaopiekujecie i drzewko się przyjmie, to na podstawie podanych danych, będziecie mogli je wykopać i zabrać, aby w kolejnym roku zagościło w Waszym domu.

Jakie drzewka mogą zostać posadzone?

Trzeba uważać na to, żeby kupić drzewko, które rzeczywiście rosło w doniczce, a nie zostało do niej wsadzone tuż przed sprzedażą. Najczęściej sprzedawane choinki są uprawiane w gruncie, a po wykopaniu ich korzenie drastycznie się przycina i wtedy mają znikome szanse na przeżycie. Zakupione drzewka świąteczne powinny być ustawione jak najdalej od źródeł ciepła (kaloryfery, kominki, piece itp.) i dobrze podlewane, aby nie dopuścić do przesuszenia korzeni. Zaraz po świętach, należy je wystawić na zewnątrz (np. na balkon, do ogrodu) i owinąć doniczkę np. grubym papierem, folią bąbelkową, gąbką, tekstyliami w celu zabezpieczenia korzeni przed przemarznięciem.

Jeśli planują Państwo wykopanie choinki w następnym roku, to drzewko przesadzamy do nieco większej doniczki, dodając ziemi do iglaków. Potem wraz z doniczką je zakopujemy.

Przed posadzeniem, pracownik nadleśnictwa dokona oceny stanu drzewek, aby wyeliminować te, które mają objawy chorobowe, zamierają i nie mają szans na przeżycie.